خرید کرومیت از معدن گفت جغتای بزرگترین معدن خراسان جنوبی

تولید و عرضه کرومیت با عیار بالا در استان خراسان جنوبی بسیار بصرفه تر از سایر استانها می باشد . فروش کرومیت با عیار بالا در معادن استان خراسان جنوبی باعث افزایش تولید مواد وابسته به کرومیت در صنایع شده است . تولید و فروش کرومیت با عیار بالا در استان خراسان جنوبی بسیار بیشتر از سایر معادن ایران است .

بازار خرید و فروش کرومیت در استان خراسان جنوبی بسیار پویاتر از سایر معادن است .قیمت کرومیت دراستان خراسان جنوبی نیز در مقایسه با سایر معادن ایران کمتر است.

خرید کرومیت از معدن گفت بزرگترین معدن ایران در خراسان جنوبی

خرید کرومیت از معدن گفت جغتای، بزرگترین معدن ایران در استان خراسان جنوبی زمینه افزایش تولید در صنایع مختلف وابسته به کرومیت شده است . تولید کرومیت در این معدن نسبت به سایر معادن بسیار بالاست . معدن کرومیت گفت جغتای خراسان جنوبی دارای ذخیره قطعی ۵۰۰ هزار تن است و پروانه بهره برداری آن۲۵ ساله می باشد . این معدن علاوه بر اینکه نیاز بازارهای داخلی را تامین می کندبلکه در صادرات نیز حرف اول را در مقایسه با سایر معادن می زند.

بازار داغ کرومیت در این معدن روزانه صدها خریدار را برای خرید کرومیت عیار بالا جذب می کند  .قیمت کرومیت در این معدن هم  در مقایسه با عیار کرومیت که بالای ۴۰ درصد است بسیار مناسب است. عمده مشتریان کرومیت از این معدن کارخانجات مربوط به فولادسازی و دیر گدازها هستند زیرا زیرا ۸۵ درصد سنگ کرومیت در این صنایع استفاده می شوند. این صنایع برای تولید ببیشتر فولاد نیاز به یک منبع دائمی و همیشگی دارند .

خرید کرومیت از معدن گفت بزرگترین معدن ایران در خراسان جنوبی

ویژگیهای معدن بزرگ کرومیت خراسان جنوبی

طبق گفته سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان خراسان جنوبی، بزرگترین معدن کرومیت ایران در این استان کشف و بهره برداری شده که میزان ذخیره قطعی آن بالای ۵۰۰ هزار تن گزارش شده است . پروانه بهره برداری این معدن نیز ۲۵ ساله است . در این معدن ، کرومیت استخراج شده عیار بالای ۴۰ درصد را دارد که نیاز اصلی بازار و برای صنایع بسیار مفید و کاربردی و مرغوب است .

در این معدن استخراج سنگ معدن کرومیت به دو شکل ۱_ روباز و اکتشافات سطحی   ۲_زیرزمینی  و اکتشافات عمقی می باشد . تونلی که کرومیت عیار بالا در آن ذخیره شده است در عمق ۱۳۰ متری از سطح زمین قرار دارد .در این معدن حدود ۱۲۰ نفرمشغول به کار هستند که زمینیه اشتغالزایی مهمی را فراهم آورده است.

همچنین در ۱۷ کیلومتری معدن گفت جغتای نیز معدن کرومیت رضا قرار دارد که استخراج بالایی دارد . این  در اثر ذخایرخنمونهای افیولیتی است که بر اثر دگرگونی رخنمون پیدا کرده است . معدن گفت جغتای که از دهه۴۰ فعالیت خود را آغاز کرده است  تنها معدن تولید کننده فرو کروم شرق کشور می باشد . به تازگی عیار این معدن کمی پایین آمده است و در صنایع که به کرومیت عیار پایین نیاز دارند فروخته می شود.

در منطقه سبزوار که یک منطقه معدن خیز است بزرگترین کارخانه فروکروم افتتاح شده است که  ظرفیت تولید آن ماهانه ۳۰۰ تن می باشد . این کارخانه که بزرگترین تولید کنتده فرو کروم در شرق کشور می باشد از خام فروشی کرومیت به خارج جلوگیری کرده است و نیاز اصلی صنایع متالوزی را تامین نموده است.

ویژگیهای معدن بزرگ کرومیت خراسان جنوبی

بازار داغ کرومیت در ایران

بازار خرید و فورش کرومیت در ایران همواره دستخوش تغییرات است و باعث افزایش  و کاهش قیمت آن شده است . سال گذشته قیمت کرومیت افت شدیدی داشت . این افت قیمت  به سبب بیماری کرونا بوجود آمد که منجر به تعطیلی بسیاری از معادن و کارخانجات گردید. بدلیل تقاضای زیاد بازار به این ماده  معدنی  قیمت کرومیت دوباره در حال اوج گرفتن است .  بسیاری از کارخانجات تعطیل شده فعالیت خود را دوباره از  سر گرفتند.

سنگهای کرومیتی سنگهای فوق قلیلیی هستند که در بیشتر نواحی ایران یافت می شوند. بیشتر این ذخایر در استانهای خراسان جنوبی ، خراسان رضوی، کرمان، هرمزگان ، سیستان و بلوچستان ، فارس ، اصفهان و آذربایجان غربی واقع شده است.

مهمترین ذخایر کرومیت در یران در محور فاریاب_آبدشت استان کرمان است . همچنین محور فیروزآباد و گفت و فرمد در جغتای نیز بزرگترین دخایر کرومیت عیار بالا را در ایران دارد . محور نصرت آباد در منطقه فنوج استان سیستان بلوچستان نیز دخایر بسیار مرغوبی دارد . منطقه شیخ عالی در استان هرمز گان دارای گرومیت بسیار مرغوب و عیار بالا می باشد که اهمیت زیادی دارد .

بازار داغ کرومیت در ایران

وضعیت آماری معادن کرومیت در ایران

طبق آماری که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران در سال ۹۳ منتشر کرده است ایران دارای ۹۶ معدن کرومیت می باشد. از بین ۹۶ معدن کرومیت  ۷۶ معدن فعال و ۲۰ معدن غیر فعال هستند. میزان استخراج از این معادن ۳۸۵ هزار تن در سال می باشد . میزان ذخایر قطعی ۱۰ میلیون تن تخمین زده شده است و طبق برآوردی که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی بعمل آورده این میزان تا ۳۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

وضعیت آماری معادن کرومیت در ایران

بازار رو به بهبود کرومیت در ایران

بازار کرومیت در ایران رو بهبود است زیرا کرومیت نیاز اصلی فولاد ضد زنگ است . عمده مصرف کرومیت برای فولاد ضد زنگ بکار می رود و از این رو نیاز همیشگی بازار است که باید بهبود یابد. قیمت کرومیت همانند قیمت سنگ آهن بسیار مورد توجه قرار می گیرد زیرا کرومیت همانند سنگ آهن از اصلی ترین نیاز های صنایع است .

در یک بازه زمانی تعداد زیادی از معادن کرومیت در ایران دچار مشکل شد و علت آن نبود زیر ساختهای لازم برای بهره برداری از معادن، هزینه های بالای استخراج و نوسانات قیمتی بازار بوده است . معدنکاران در آن زمان اعتقاد داشتند که استخراج از معادن به دلیل هزینه های بالا و قیمت پایین اصلا صرفه اقتصادی ندارند . البته تا حدودی گفته آنها درست بود زیرا در آن زمان زیر ساختهای لازم برای استخراج معادن وجود نداشت و قیمت مواد معدنی بسیار پایین بود و تجهیزات و امکانات هم نامناسب بود.

اما با گذشت زمان و نیاز روز افزون صنعت به موادمعدنی کم کم قیمت مواد معدنی افزایش یافت و بازار خرید و فروش آن رونق گرفت. اگر معدنکار در زمان رونق بازار به فکر ارتقای ماشین الات ، ایجاد زیر ساختها و جاده سازی برای معدن شود در زمان رکود بازار هزینه هایش بسیار پایینتر از سایر معادن خواهد بود . بسیاری از ماشین آلات معادن کرومیت کهنه و فرسوده شده اند که باید تعویض شوند .

هنوز بازار خرید و فروش کرومیت به نقطه ایده ال خود نرسیده است ولی امید است که به زودی این بازار  به وضعیت اوج خود که دو سال نیم پیش بوده است باز خواهد گشت.

بازار رو به بهبود کرومیت در ایران

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما